Intímne zdravie, ale aj zdravie ako také

Rinogermina pomáha predísť komplikáciám nádchy

 

 

Hoci je pravda, že väčšina infekcií horných dýchacích ciest je vírusového pôvodu, ale keď vírus oslabí imunitu a naruší zdravie slizníc nosa a nosohltana, na takýto terén ľahko nasadne baktéria a rozvinie sa vážny bakteriálny zápal. K najčastejším komplikáciám nádchy patrí zápal prínosových dutín a zápal stredného ucha. Väčšinou sa ich liečba nezaobíde bez antibiotík, ktoré  následne opäť oslabujú imunitu aj sliznice.

 

ZÁPAL PRÍNOSOVÝCH DUTÍN

Prínosové dutiny sú vzduchom vyplnené priestory v dutých kostiach tváre, ktoré sú vystlané  ovnakou sliznicou, aká je v nose. Najskôr sa vyvíja čuchová dutina, ktorú máme už pri narodení,
neskôr sa vyvinú ďalšie – čeľustná, čelová a klinová dutina. Keďže v prínosových dutinách je rovnaká sliznica ako v nose, každá nádcha sa môže dostať aj do hociktorej prínosovej dutiny. „Keď pri nádche opuchnú nosové mušle, upchajú vývod z nosovej dutiny a hromadí sa tam hlien, ktorý stagnuje,“ vysvetľuje MUDr. Ján Sojak, ako môže vzniknúť zápal prínosových dutín. Že je problém v dutinách, môžete zistiť podľa toho, že okrem nádchy a upchaného nosa, pociťujete tlak v tvári či okolo očí. Môžu byť prítomné aj bolesti hlavy, zvýšená teplota, prípadne aj pocit bolesti zubov v hornej čeľusti. Najmä zápal čelovej dutiny vyžaruje nielen do oblasti čela, ale aj do oka. Taktiež zapálená čeľustná dutina vyvolá bolesť v okolí očí. Zaujímavé je, že zapálená klinová dutina sa môže prejaviť bolesťami v záhlaví. Aj keď nádcha už dávno odznie a pretrvávajú bolesti hlavy, mali by ste myslieť na možný zápal prínosových dutín.

 

ZÁPAL STREDNÉHO UCHA

Bolesti uší spôsobené zápalom stredného ucha najviac trápia deti do 6 rokov. Je to preto, že ich sluchová trubica je ešte veľmi krátka. „Sluchová trubica spája stredné ucho s nosohltanom. Preto keď sa hromadí hlien v nosohltane, ľahko sa dostane do ucha a spôsobuje zápal stredného ucha. Pri akútnom zápale stredného ucha je ušný bubienok začervenaný a vyklenutý, pretože je za ním tekutina. Keď hnis vytečie, dieťaťu sa uľaví. Niekedy treba bubienok prepichnúť, aby obsah vytiekol. Rodičia sa však toho nemusia báť, nie je to to isté, ako keď sa bubienok prepichne pri úraze. Keď ho prepichne lekár pri zápale stredného ucha, do týždňa sa spontánne zahojí,“ hovorí MUDr. Sojak. Najlepšou prevenciou zápalu stredného ucha je používanie nosových kvapiek hneď pri prvých prejavoch nádchy a zdvihnutie matracu pod hlavou tak, aby sme sťažili zatekanie nádchy do ucha.

 

Probiotikum do nosa RINOGERMINA predstavuje jedinečnú možnosť prevencie infekcií horných dýchacích ciest ako sú zápaly nosohltana, hltana, mandlí a stredného ucha, ktoré tvoria väčšinu všetkých respiračných infekcií. Kúpite ju v každej lekárni alebo aj online tu .